ANKAFLOOR ZEMİN SİSTEMLERİ ZEMİN DAİR NE VARSA

Çim Halı Zemin Kaplama

Halı sahalar, profesyonel suni çim sahalar, açık halı sahalar ve kapalı halı sahalar  olarak çeşitlere ayrılır. Profesyonel suni çim halı sahaları futbol maçları için kullanılırken, açık halı sahalar ticari nedenlerle kullanılır.

Halı sahalar, profesyonel suni çim sahalar, açık halı sahalar ve kapalı halı sahalar  olarak çeşitlere ayrılır. Profesyonel suni çim halı sahaları futbol maçları için kullanılırken, açık halı sahalar ticari nedenlerle kullanılır. Ayrıca ticari amaç ile kullanılan bir diğer halı saha da kapalı halı sahalardır. Bu saha çeşitleri kapalı halı sahalar branda kaplama, sac kaplama ve PVC kaplama olarak üçe ayrı sınıfta incelenir.

Kapalı halı saha yapılırken iklim şartları göz önünde bulundurulur. Aynı zamanda profesyonel suni çim zeminli futbol sahaları da vardır. Bu sahalar, FIFA sertifikalı ve UEFA suni çim sahalar olarak sıralanabilir.

Halı Saha Yapımında Kullanılan Suni Çeşitleri Hangileridir?

Halı saha yapımı için kullanılan çim çeşitlerinin iplikleri fibrile sentetik ve monofilament sentetik olarak  üretilen son teknoloji çim halılardır. Suni çim (sentetik çim) modellerinin hepsi üçüncü nesil sentetik çim olarak üretilen en son nesil spor zeminleridir.

Bu çim halılar tufting makinesi ile tam otomatik üretim şeklinde yapılır. Mıcır üzerine keçe veya şok pad serilir üzerine sentetik çim halı yerleştirilir. İç kısmına ise kum dolgu doldurulur. En üst bölgeye ise siyah  SBR granül ya da isteğe göre EPDM granül dolgusu uygulanarak esnek ve futbola uygun harika bir zemin oluşturulur.

Suni Çim Halı Seçimi Nasıl Yapılır?

Halı saha yapımında en önemli unsur suni çim halı seçimidir. Futbol için sentetik çim zemin seçiminde önem verilmesi gereken ilk etmen halının hav ebadıdır. Ortalama 55 mm sentetik suni çim halı modelleri tercih edilir Profesyonel zeminde ise 60 mm sentetik çim ve daha fazla granül dolgusu tavsiye edilir. Son zamanlarda en popüler tutulan halı görünümü olan DuoGrass çift renkli yani ofsayt çizgili ürünler tavsiye edilir. Düz bir zemin görüntüsü yerine zebra desenli bir saha daha güzel görünümlü aynı zamanda etkileyici bir zemine sahip olunmasını sağlayacaktır. 

Kapalı ve Açık Halı Saha Tercihlerini Belirleyen Unsurlar

Halı saha yaptırmaya karar vermeden önce ihtiyacınızı belirlemeniz gerekir. Hatta çok yağmur ve kar alan bölgelerde kesinlikle kapalı halı saha yapımı tercih edilmelidir. Kış şartlarının yoğun olduğu bölgelerde açık halı sahalar doğal olarak çok fazla iş yapılmaması ve yoğunluk olmaması beklenir.

Doğal olarak bu durum yıllık on binlerce TL zarar anlamına gelir. Kapalı halı sahalar tercih edildiğinde ekstra masrafları fazlası ile çıkartır. Fakat mevsimlerin daha yumuşak geçtiği batı ve sahil bölgelerinde, açık halı sahalar tercih edilir. 
 


 

Kapalı halı saha yapımı ile bilinmesi gereken en önemli konulardan birisi de çeşitleridir. Kapalı halı sahaları genel olarak üç ana kategoride değerlendirilebilir.

  1. Brandalı kapalı halı saha yapımı: En çok tavsiye ve tercih edilen kapalı halı saha türüdür.
  2. Sac kaplama kapalı halı saha yapımı: Kar yükü alınan bölgelerde sağlamlık ve dayanıklılık üzerine en güvenli halı saha denir.
  3. PVC kaplamalı kapalı halı saha yapımı: Bu halı sahamız ise sağlamlığın yanı sıra görsel olarak da akıllarda iz bırakabilen bir performans da sağlar.

Yukarıdaki kaplama çeşitlerine göre kapalı halı sahaları incelediğimizde görselliğin yanında kış şartlarının da dikkate alarak tercih yapılmasını söylemek mümkündür.

Statik Projeli Kapalı Halı Sahalar

Statik projeli halı sahalar ülkemizde sadece devlet işlerinde uygulanılır. Statik projeli normal ölçülerde bir kapalı halı sahanın çelik tonajı yaklaşık 70-80 ton civarında olurken statik projesiz sahalar 30 ton civarındadır. Statik projelerinden kaçınıldığı gibi farklı rekabet anlayışı ile bazı üstlenici firma ve şirketler çelik kullanımında 20 tonun altına dahi düşünür. Bu konularda dikkat edilerek araştırılmalı ve ona göre tercih yapılmalıdır.

Standart Halı Saha Ölçüleri

Standart halı saha ölçüleri için alternatif farklı ölçüler bulunur. Ticari futbol sahası için kullanılması gereken ölçüler genellikle 30×50 metredir. Bunun aksine kapalı halı saha ölçüleri için net bir ölçü bulunmamaktadır. Hatta kapalı halı saha yapımı için kullanılacak ölçüyü alanın genişliği belirleyecektir. Bu sebepten dolayı standart olarak kabul edilmiş ve genel olarak kullanılan ölçü ise 30×50 metredir. Bu ölçülerden kurulmuş ve tamamlanmış kapalı sahalarda, 7 kişilik 2 takım rahatlıkla maç yapabilir.

Referanslarımız
 

BÜLENT İNAN OKULU İZMİR TAMAMLANDI
OGUZHAN ÖZKAYA KOLEJİ İZMİR TAMAMLANDI

Kaliteli ve Uygun Fiyatlara Zemin Hizmeti

%100
KALİTE

Teklif Al

+90 546 584 32 39

Ege'de Kalite ve Estetiğin Adı: ANKAFLOOR Zemin Sistemleri ! Akrilik Zemin, Karo Halı, Çim Halı, PVC Yer Döşemeleri ve Yükseltilmiş Zeminlerde Fiyatlarla Konfor Buluşuyor!

Sizi Arayalım

ANKAFLOOR ZEMİN SİSTEMLERİ

Profesyonel Ekip Çalışması ve Kaliteli Ürünler

ANKAFLOOR ZEMİN KAPLAMA HİZMETLERİ, sektörde lider konumunu güçlü profesyonel ekibi ve üstün kaliteli ürünleriyle sağlamış bir firmadır. Estetik anlayışını teknik mükemmeliyetle birleştirerek müşterilerine çığır açan zemin kaplama çözümleri sunar. Her detayda özelleştirilmiş hizmet anlayışı ve dayanıklı ürünleriyle ANKAFLOOR, mekanlarınıza prestij ve kalite katmayı hedefler. Sizin için sadece bir zemin kaplama değil, bir yaşam tarzı ve marka deneyimi yaratır.

Sizi Arayalım

Bize Bilgilerinizi Bırakın